טל: 03-5518623
מיזוג אוויר וקירור
משאבות חום
יבשנים
פרוייקטים
          התאחדות 
   התעשיינים בישראל
 חדשות ועדכונים
ברוכים הבאים לאתר החדש של וקס מערכות אנרגיה
קרא עוד
 
האחוזה של ולרי קוגן בקיסריה
קרא עוד
 
50 שנות עשייה
קרא עוד
 
זכיה במכרז לייצור יחידות טיפול באוויר בפרויקט מגדל האשפוז החדש של בית החולים הדסה עין כרם.
קרא עוד
 
דף הבית >> מאמרים >> משאבות חום

משאבת חום
מהי משאבת חום
משאבת חום היא מתקן שכשמו כן הוא, "שואב" חום מהסביבה. החום מוסע מהסביבה בה מותקנת המערכת ומשמש לחימום אויר או מים. צריכת האנרגיה החשמלית על ידי המערכת משמשת להפעלתה בלבד אך אנרגיה זו מנוצלת אף היא ברובה לצרך החימום. כאן נעסוק בעיקר במשאבות חום המיועדות לחימום מים.

כיצד עובדת המערכת
במערכת משאבת חום 4 רכיבים עיקריים - מדחס, מעבה, מצערת ומאייד.
 1. המדחס דוחס קרר גזי קר ובתהליך זה מעלה את הלחץ והטמפרטורה שלו.
 2. הגז החם מועבר למחליף חום (לעניינו מחליף חום בין הקרר למים אותם אנו רוצים לחמם) שם נמסר החום מהגז אל המים ובתהליך זה משנה הגז מצב צבירה לנוזל.
 3. כעת מועבר הקרר הנוזלי דרך מצערת (צינור קפילארי או שסתום התפשטות) שם יורד הלחץ שלו והוא מתקרר.
 4. הקרר הנוזלי (ברובו) כעת מועבר דרך מחליף חום נוסף (במקרה שלנו בין הקרר לאוויר המוזרם מסביבת היחידה על פני מחליף החום) שם "נשאב" החום מהאוויר, האוויר מתקרר והקרר מתחמם והופך מחדש לגז שחוזר למדחס למחזור פעולה חדש.
 
צריכת אנרגיה
צריכת האנרגיה במערכות אלה נגרמת על ידי 3 צרכנים. הצרכן העיקרי הוא מדחס הקרר, השני הוא משאבת סחרור המים והשלישי הוא מנוע המפוח לסחרור האוויר על פני המאייד.
 
מסירת האנרגיה
החום הנמסר למים הוא רוב האנרגיה הנצרכת על ידי המדחס בתוספת האנרגיה ה"נשאבת" מהאוויר המוזרם על פני המאייד. כמות האנרגיה המוכנסת למערכת דרך המאייד גדולה משמעותית מזו הנצרכת מרשת החשמל ומכאן מקדם הפעולה הגבוה של מערכת זו והחיסכון הניכר באנרגיה המתקבל לעומת כל אמצעי חימום אחר. כמות החום (אנרגיה) המועברת למים תהיה גדולה פי 3 עד 7 מזו הנצרכת על ידי המערכת וזאת כתלות בטמפרטורות הסביבה, טמפרטורת המים ותכנון נבון ומושכל של המערכת.
 
 יתרונות
 1. חיסכון ניכר בעלויות אנרגיה כיוון שאנו משתמשים בחום הקיים באוויר אותו אנו מסיעים על פני המאייד. חסכון נוסף ניתן להשיג באמצעות שימוש בתעריף תעו"ז (למרות שיש לבחון את יתרון השימוש בתעריף מוזל בלילה לעומת הנצילות הנמוכה יחסית המושגת בשעות אלה).
 2. ניקיון הפעולה בסביבת היחידה לעומת שימוש בדלק כגון גז / סולר / נפט.
 3. שימוש במחליפי חום ישירים ללא החלפת חום ביניים כפי שקורה בתנורים.
 4. הסבה קלה בין מערכת זו למערכות קיימות העושות שימוש בתנורים.
 5. התקנה פשוטה על ידי חיבור חשמל בלבד (מעבר לצנרת המים הקיימת ממילא).
 חסרונות
 1. תלות רבה בטמפרטורות הסביבה מבחינת סך האנרגיה המתקבלת והנצילות / מקדם הפעולה.
 2. קצב חימום איטי יחסי לשיטות חימום המשתמשות בדלקים.
 3. בטמפרטורת סביבה נמוכות עלול להיווצר קיפאון על פני המאייד שמפחית משמעותית את החלפת החום והנצילות. שימוש מושכל באמצעי הפשרה ישיב את המערכת לפעולה במהרה ויאפשר להמשיך ולהפעילה אף בטמפרטורות סביבה נמוכות.
 שימושים נפוצים
 
חימום מים בבריכות שחיה – באמצעות שימוש במשאבת חום ניתן לבצע חימום מים בבריכה / בבריכה טיפולית ואף בג'קוזי. החיסכון המוכח בהתקנות מביא להחזר ההשקעה במערכת תוך שנה עד שנתיים (כתלות באופי השימוש).
 
חימום מים בחימום תת רצפתי – בבתים בהם נעשה שימוש בהזרמת מים מתחת לרצפה לצורך חימום הבית ניתן לחמם את המים באמצעות משאבת חום במקום בשיטה המקובלת של שימוש בתנורים. בהתקנה אופיינית בגליל העליון נמצא חיסכון מוכח של 70% בהוצאות האנרגיה בהשוואה בין בתים זהים באותה שכונה בשימוש בין משאבת חום לבתים בהם נעשה החימום באמצעות תנור גז.
 
חימום מים לצריכה - בנוסף לשימוש המומלץ (והמחויב על פי חוק בבתים) של קולטי שמש ניתן להחליף את השימוש בגופי חימום חשמליים ו/או שימוש בתנורים בחימום באמצעות משאבת חום.
 
חימום בריכות | חימום בריכות שחיה | משאבות חום | מאמרים | צור קשר כל הזכויות שמורות לוקס מערכות אנרגיה 2010